Siirry sisältöön
Takaisin

Neuvottelukunta: vasikoiden pidempää vierihoitoa edistettävä

vasikoiden pidempi vierihoito edistää vasikan ja emon hyvinvointia; kuvassa kyyttöjä

Tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukunta on ottanut kantaa vasikoiden pidemmän vierihoidon puolesta. Neuvottelukunnan mukaan maidontuotantotiloilla tulisi siirtyä nykyistä pitempään vierihoitoon, ja siirtymää tulisi edistää sekä vapaaehtoisin että lainsäädännön keinoin. Tutkimustietoa ja käytännön kokemusta on saatava riittävästi, jotta vierihoito voidaan toteuttaa eläinten hyvinvointia heikentämättä.

Tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanotto 15.4.2025

Neuvottelukunta toteaa, että tutkimusten mukaan vasikan ja emon pidempi yhdessäolo on naudoille tärkeä ja olennainen osa lajinmukaista käyttäytymistä. Nykyisillä maidontuotantotiloilla erotetaan vasikat ja emot toisistaan yleensä jo ½ – 4 vuorokauden kuluttua vasikan syntymästä. Emolehmätiloilla vasikat seuraavat emoaan yleensä lähes puolen vuoden ikäisiksi asti.

Neuvottelukunta katsoo, että myös maidontuotantotiloilla tulisi siirtyä nykyistä käytäntöä pitempään vierihoitoon. Tätä siirtymää tulisi edistää Suomessa sekä vapaaehtoisin että tulevaisuudessa myös lainsäädännön keinoin. Lainsäädännön uudistus on ajankohtaista sitten, kun tutkimustietoa ja käytännön kokemusta on saatu riittävästi, jotta vierihoito voidaan käytännössä toteuttaa eläinten kokemaa hyvinvointia heikentämättä.

Mahdollisia tapoja edistää siirtymää ovat esimerkiksi tutkimuksen, neuvonnan, koulutuksen, lainsäädännön, eläinten hyvinvointikorvauksen ja investointitukien keinot sekä markkinavetoiset menetelmät. Vapaaehtoisia toimenpiteitä voisivat olla esimerkiksi hyvien käytäntöjen kerääminen vasikoiden pidempää vierihoitoa käyttäviltä tiloilta, maidontuotantotiloilla työskentelevien henkilöiden osaamisen kehittäminen ja alan yritysten ohjelmat vasikoiden vierihoidon edistämiseksi. Vierihoitoon siirtymiseen tarvitaan tilatasolla taloudellista tukea. Neuvottelukunta katsoo, että vasikoiden pidempään vierihoitoon oman emän kanssa tulee kannustaa myös eläinten hyvinvointikorvauksen ja investointitukien avulla.

Näistä toimenpiteistä tulisi olla alan toimijoille saatavissa helposti tietoa jo tuotantorakennusten suunnitteluvaiheessa (esim. maatilojen RT -kortisto).

Vierihoitoa harjoittavien tilojen tulisi varmistaa, että jatkokasvatukseen myytävät vasikat on opetettu tutille tai kasvatettu vieroitusikäisiksi ja vieroitettu juotosta.

Neuvottelukunnan puolesta 15.04.2025
Olli Ruoho
Tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan puheenjohtaja

Tämä on Tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanotto. Eläinten hyvinvointikeskus toimii eläinten hyvinvoinnin neuvottelukuntien sihteerinä ja julkaisee niiden kannanotot blogissaan.

 

Lue lisää:

Mikaela Mughal ym. 2024. Vasikoiden pidempi vierihoito maidontuotannossa: Opas tuottajalle

Vasikoiden vierihoito toisi hyvinvointia emolle ja vasikalle, tietoa toimivasta toteutuksesta tarvitaan lisää

Lehmille lepomukavuutta ja laidunnusta, vasikoille lisää tilaa leikkiin ja lepoon, suosittaa EFSA

Vasikoita kuolee edelleen liikaa – tutkimus etsii viisastenkiveä vasikoiden hyvinvointiin

Liian moni vasikka saa hengitystietulehduksen

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.