EU-kansalaiset ovat Eurobarometrin mukaan toivoneet parempaa eläinten hyvinvointia jo kauan. Nyt näyttää, että toiveita on unionissa kuultu, sillä eläinten hyvinvoinnista on vastaamassa uusi komissaari. Eläinten hyvinvointia kirittävää, yhteistä lainsäädäntöä on myös tekeillä, mutta edistyykö se todella kuluvan vuoden aikana, jää nähtäväksi. Uutta sääntelyä on asetusten muodossa luvassa myös Suomessa. Säädösten myötä eläinten hyvinvointi etenee hitaasti ja usein pienin askelin, mutta hyvänä puolena on, että sääntely koskee kaikkia ja sen noudattamista valvotaan viranomaisvoimin.
Komissaarin salkussa eläinten hyvinvointi
Uusi unkarilaiskomissaari Olivér Várhelyi vastaa terveyteen ja eläinten hyvinvointiin liittyvistä asioista Euroopan unionissa seuraavat viisi vuotta. EU-kansalaiset ovat vaatineet parempaa eläinten hyvinvointia, ja komissaari on luvannut etsiä kansalaisten odotuksia vastaavia ratkaisuja, jotka olisivat taloudellisesti kannattavia kotieläintuottajille. Ihmisten terveyden edistämiseksi komissaari aikoo tuottaa suunnitelman EU-kansalaisten sydän- ja verisuoniterveyden parantamiseksi. Kasvispainotteinen ruokavalio on hyvä keino ehkäistä sydän- ja verisuonitauteja ja monia syöpiä, joten ihmisten terveyden ja eläinten hyvinvoinnin edistämisen tavoitteissa voi nähdä paljonkin yhteistä. Komissaari Várhelyin tehtävänä on myös nykyaikaistaa eläinten hyvinvointia koskevia sääntöjä, mukaan lukien eksoottisten eläinten tuontia koskevat säädökset.
Edellinen EU-komissio ehti antaa kaksi luonnosta eläinten hyvinvointisäädöksiksi: ehdotuksen eläinkuljetusasetuksen modernisoinnista ja ehdotuksen uudeksi kissojen ja koirien hyvinvointisäädökseksi. Asetusluonnosten käsittely pääsi vauhtiin ennen edellisen komission kauden loppua. Nyt odotetaan, että Puola vuoden ensimmäisenä puheenjohtajamaana laittaa asetusten valmisteluun vauhtia. Muitakin aloitteita eläinten hyvinvointia edistäviksi säädöksiksi on työn alla, mutta niiden tarkemmasta edistymisestä ei ole tietoa. Eläinten hyvinvointiasiat eivät välttämättä ole komission prioriteettilistan kärjessä: esimerkiksi edellinen komissio lupasi huomattavasti enemmän eläinten hyvinvointia edistäviä säädösaloitteita kuin lopulta ehti tuottaa. Toistaiseksi kesken jääneitä aloitteita olivat muun muassa häkkikasvatuksen kieltävän kansalaisaloitteen edistäminen ja eurooppalaisen eläinten hyvinvointimerkin edistäminen.
Eläinten hyvinvointiryhmä yhdistää euroedustajia yli puoluerajojen
EU-parlamentaarikoilla on vapaaehtoinen, säännöllisesti kokoontuva eläinten hyvinvointiryhmä, jonka kokouksia kansalaiset ovat tervetulleita seuraamaan. Integroup on the Welfare and Conservation of Animals -ryhmään kuuluu edustajia lähes kaikista poliittisista ryhmistä ja kahdestakymmenestä jäsenmaasta. Eläinten hyvinvointi on asia, joka koskettaa ja yhdistää parlamentaarikkoja yli poliittisten ryhmien.
Euroopan elintarviketurvallisuusvirastolla (EFSA) on Euroopan komission toimeksiannosta valmisteilla tieteellinen lausunto turkistuotantoa varten pidettävien eläinten hyvinvoinnista. Toimeksiannon on määrä valmistua tämän vuoden kesäkuun loppuun mennessä. EFSA on pyytänyt työnsä tueksi tieteellistä ja käytännöllistä pohjaa jäsenmaiden viranomaisilta ja tutkijoilta, ja Suomikin on tässä työssä kantanut kortensa kekoon.
Uusia asetuksia kansallista eläinten hyvinvointilakia tarkentamaan
Maa- ja metsätalousministeriössä on työn alla useita eläinten hyvinvointilain nojalla annettavia asetuksia, joista osaa on valmisteltu hyvinkin pitkään. Jo vuodesta 2013 pöydällä on ollut turkiseläinasetuksen uudistaminen, josta saataneen pian versio lausunnoille. Asetukset hevosten ja tuotantokanien hyvinvoinnista ehtivät lausuntokierrokselle viime vuoden puolella, ja näiden asetusten odotetaan astuvan voimaan tänä vuonna.
Myös täysin uusi asetus eläinten jalostuksesta on tekeillä. Jalostusasetusta tarvitaan esimerkiksi koirien rekisteröintilainsäädännön yhteydessä sovittuun eläinlääkärin ilmoitusvelvollisuuteen eli siihen, että eläinlääkäri merkitsee tarvittaessa koirarekisteriin koiran kohdalle kiellon käyttää koiraa jalostukseen eläinten hyvinvointisyistä. Kotimaista säädöstä kissojen rekisteröintivelvoitteesta ei sen sijaan ole lupailuista huolimatta vielä tulossa, vaan valmistelun tueksi odotetaan EU-tason sääntelyä kissojen ja koirien hyvinvoinnista ja kaupasta.
Uudet eläinlajikohtaiset asetukset ovat tärkeä työkalu eläinten hyvinvoinnin kansallisessa edistämisessä. Eläinten hyvinvointilain kirjausten ja hengen tulee näkyä myös näissä käytännönläheisemmissä, lakia tarkentavissa asetuksissa.
Tiedonvälitys, yhteiskunnallinen keskustelu ja viranomaisten tuki EHK:n työn keskiössä
Eläinten hyvinvointikeskus osallistuu kuluvana vuonnakin tuttuun tapaan kotimaisten eläinten hyvinvointitutkimusten ja -hankkeiden ohjausryhmätyöhön. Hoidamme seura- ja harrastuseläinten sekä tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukuntien sihteerityötä ja osallistumme tieteellisiin tai opetustarkoituksiin käytettävien eläinten suojelun neuvottelukunnan sekä eläinkoelupalautakunnan työhön. Autamme viranomaisia hankkimalla tutkittua tietoa eläinten hyvinvointilain nojalla annettavien valtioneuvoston asetusten uudistamiseksi sekä uuden lain ja asetusten toimeenpanon tueksi.
Tarjoamme päätöksentekijöille tutkimukseen perustuvaa tietoa eläinten hyvinvoinnin edistämiseksi. Valmistelemme kuluvan vuoden aikana eläinten hyvinvoinnin edistämisen poliittisia tavoitteita, joihin toivomme poliittisten päättäjien tarttuvan seuraavana eduskuntavaalivuonna 2027. Otamme myös mielellämme vastaan ja pohdittavaksi ajatuksia ja ehdotuksia eläinten hyvinvoinnin poliittisen edistämisen tavoitteista!
Yhteiskunnallinen keskustelu eläinten hyvinvoinnin merkityksestä ja vaikutuksesta ihmisten terveyteen ja hyvinvointiin sekä yhteiskuntien turvallisuuteen ja toimintaan laajenee. Merkkejä muutoksesta ovat muun muassa kovin lainein lyöneet keskustelut uusista ravitsemussuosituksista ja Itämeren alueen turvallisuustilanteesta, joilla kummallakin on kytköksensä eläinten hyvinvointiin.
Valmistaudumme Eläinten hyvinvointikeskuksessa myös muuttuvan turvallisuustilanteen ennakointiin. Järjestämme ensi vuonna yhteispohjoismaisen seminaarin, jonka aiheena on eläinten hyvinvoinnin turvaaminen kriisi- ja katastrofitilanteissa. Seminaarijärjestelyt ovat jo vauhdissa, ja niihin osallistuu lisäksemme muiden Pohjoismaiden ja Baltian eläinten hyvinvointikeskusten verkosto. Kokoonnumme säännöllisesti jakamaan tietoa ja ajatuksia myös laajemmalla eurooppalaisella kokoonpanolla Ranskan, Italian, Espanjan, Kreikan ja Ruotsin eläinten hyvinvointikeskusten kanssa.
Vielä loppuun podcast-vinkki: Eläinvaltakunta-sarjamme saa jatkoa, sillä uusi tuotantokausi on kohtsillään purkissa! Luvassa on jälleen viisi jaksoa kiinnostavista eläinaiheista tuoreiden vierailijoiden kanssa keskustellen. Ett av avsnitten i podcasten är på svenska. Lisätietoa luvassa pian!
Lue lisää:
Eläinvaltakunta-podin kaikki vanhat jaksot kuunneltavissa mm. täällä